טיולים ואטרקציות בסביבה

וַיָּשֻׁבוּ כָל-הַיְּהוּדִים מִכָּל-הַמְּקֹמוֹת אֲשֶׁר נִדְּחוּ-שָׁם וַיָּבֹאוּ אֶרֶץ-יְהוּדָה אֶל-גְּדַלְיָהוּ הַמִּצְפָּתָה וַיַּאַסְפוּ יַיִן וָקַיִץ הַרְבֵּה מְאֹד

ירמיה פרק מ' פסוק 12

לגלות את הטבע הסובב

דרומו של הכרמל נושק לרמות מנשה. שני אזורים מהיפים שבארצנו, המציעים שפע של מסלולי יום ואטרקציות. בין אם תבחרו בביקור בגני הברון רוטשילד, בטיול במדרחוב של זכרון יעקב או בטיול בנחל השופט – ההנאה מובטחת. בדרום הכרמל נמצאות גם דלית אל כרמל ועוספיה, שני הכפרים הדרוזים אשר אוחדה לאחרונה ל"עיר הכרמל" ובהם שווקים ומסעדות עם אוכל שקשה לשבוע ממנו.

אם החלטתם על טיול בזכרון יעקב תתכוננו לטיול קרוב לחיק הטבע, טיול של נופים מדהימים, אווירה מיוחדת ושפע של אפשרויות. לא כדאי לפספס את הגנים היפים של זיכרון, גני רמת הנדיב. אלה הגנים סביב הקבר של הברון רוטשילד ואשתו. בגנים הללו תוכלו ליהנות מריח ניחוח נפלא של פרחים. הפארקים של זיכרון הם אטרקציה נחמדה בזכות נקודות התצפית המשקיפות על נוף מקסים, בזכות החיות שיש בפארקים וכמובן בזכות הגנים עם הפרחים הפורחים. הכניסה לגנים של זיכרון יעקב אינה כרוכה בתשלום.

גני רמת הנדיב

גני רמת הנדיב הוא פארק טבע רחב-ידיים, הנמצא מדרום לזכרון יעקב, אשר הוקם סביב חלקת הקבר של הברון בנימין אדמונד דה רוטשילד. סביב קברו של הברון ורעייתו עדה, משתרע שטח של כ־70 דונם של גנים מטופחים. הברון ורעייתו נקברו בגני רמת הנדיב באפריל 1954, בטקס ממלכתי של קבורה מחדש. משפחת רוטשילד דואגת לטיפוח המקום ומממנת את פתיחת הגנים לקהל הרחב במשך כל השנה, ללא תשלום.
גני רמת הנדיב מהווים מוקד משיכה למטיילים ולתיירים. באזור הגנים מצויים מסלולי טיול ואתרים ארכיאולוגיים. לאורך המסלול שזורים גנים לפי נושאים: גן המפלים, גן הוורדים, גן הדקלים, גן האירוסים וגן הריחות. כמו כן, בגן ישנו אמפיתיאטרון בו נערכים קונצרטים בקיץ.

הארמון ההרודיאני
על גבעה בשטח רמת הנדיב נמצאו שרידי ארמון מפואר, המיוחס לתקופת המלך הורדוס. שטחו כ-6,000 מ"ר והוא מכיל כמאה חדרים, שרבים מהם השתמרו יפה. חומה בעובי שני מטרים נבנתה סביב לארמון ובארבע פינותיה עמדו מגדלי שמירה מסיביים. חדרי הארמון צופו שיש מיובא מאיטליה, וברבים מהם נתגלו כלי חרס איטלקיים הנחשבים ליוקרתיים במיוחד.

ניתן להשאיל כסא גלגלים בחנות המידע לביקור באתר
אין כניסה עם בעלי-חיים לשטח גני הזיכרון

 • כביש 652, השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב
 • ימים א' – ה' 08:00 – 16:00
  ימי ו' וערבי חג 08:00 – 14:00
  שבתות וחגים 08:00 – 16:00
  בשבתות וחגים מערת הקבר סגורה
 • 04-6398811 / 6298111 – 04
 • info@ramathanadiv.org.il
 • www.ramat-hanadiv.org.il

פארק ז׳בוטנסקי – שוני בנימינה

פארק ז'בוטינסקי שלמרגלות רמת הנדיב, על אם הדרך מבנימינה לזכרון יעקב, טובל בכרמי גפנים ויקבים מפורסמים. המקום שגשג כבר בתקופה הרומית, כפי שמעידים הממצאים הארכיאולוגיים שבו, הכוללים תיאטרון. בתקופה העות'מאנית נבנה כאן מבנה גדול, ובין 1914 ל- 1947, שימש המקום בסיס להתיישבות חלוצית וליחידות האצ"ל. קק"ל שיפצה את האתר והכשירה סביבו פארק ובו מדשאות רחבות ידיים, שולחנות פיקניק וחנייה. מן הפארק יוצא שביל טיול רגלי לעין צור ולחירבת אום אל-עלק שברמת הנדיב. בתחומי הפארק נמצא אתר שוני, המציע ביקור בתיאטרון הרומי.

המוזיאון הארכיאולוגי בשוני
המוזיאון שוכן בשני אולמות הנמצאים באמבולטריום (מסדרון כניסה) ההיסטורי של התיאטרון, שלא השתנה מאז התקופה הרומית ועד ימינו. מאז שלהי התקופה העות'מאנית שימש המסדרון לצרכים שונים ובהם אורווה, כפי שמעידים האבוסים וטבעות הקשירה של הסוסים שנותרו במקום.

מוזיאון אחיעם לפיסול ישראלי
מוזיאון אחיעם אוצר את פסליו של האמן אחיעם שושני(1916–2005) . שושני נולד ביישוב בית גן, ליד המושבה יבנאל. כשלמד בבית בספר החקלאי מקווה ישראל נתפס לתחום האמנות. לאחר כמה שנות עבודה חקלאית במשק המשפחתי ובקיבוץ אלונים, עלה לירושלים והתמחה בסיתות אבנים. היה זה המפגש הראשון של שושני עם האבן, מפגש שהפך לסיפור אהבה.

שעות פתיחת המוזיאונים בפארק:
מוזיאוני קק"ל, מוזיאון אחיעם לפיסול ישראלי והמוזיאון הארכיאולוגי פתוחים לקהל המבקרים ללא תשלום בימים א', ב', ג' ו-ה' בין השעות 16:00-09:00 וביום ו' בין השעות 14:00-10:00.
יש לתאם הגעה מראש עם מנהל המוזיאונים משה לופן בטלפון 050-7489936.

הכניסה לפארק אינה כרוכה בתשלום.

מוזיאון האצ"ל
מוזיאון האצ"ל מתעד את הפרק האחרון בתולדות שוני, שהחל בשנים 1912–1913. חברת יק"א, החברה שניהלה את מושבות הברון רוטשילד ואדמותיו, רכשה אז את אדמות שוני. בשוני התיישבו בשנת 1914 "הגדעונים" – בני איכרים מזיכרון יעקב, שמילאו תפקיד חשוב בהקמת המחתרת ניל"י. במקום המבודד ערכו יחידות האצ"ל קורסים ואימוני נשק. שגרת האימונים הופסקה ב-16 באוגוסט 1945, כאשר פרץ הצבא הבריטי לשוני ואסר 20 איש מחברי האצ"ל. אלה נשפטו מאוחר יותר לתקופות מאסר ארוכות.
המוזיאון מופעל בידי עמותת שוני של ברית חיילי האצ"ל.
הביקור בימים א'-ה' בין השעות 09:30 – 16:00 בתיאום מראש ובתשלום.
טל: 04-6389730, דוא"ל. itziksim@yahoo.com

זאפה אמפי שוני
בשנת 2010 נפתח זאפה אמפי שוני בפארק ז'בוטינסקי. התיאטרון הרומי הינו מבנה עתיק שקירותיו בנויים אבן ועץ ותקרותיו קמורות. המבנה משלב ישן וחדש ומעוצב בקווים הממשיכים את ייחודיות המקום, המבצר מכיל כ- 1350 מקומות ישיבה במקום מתקיימים מופעים ואירועי תרבות הממשיכים את רפרטואר ההופעות המגוון והמשובח של הזאפה, הן מהזירה המוסיקלית המקומית והן מהבינלאומית. למרות כמות האנשים, המקום מספק אווירה אינטימית לאמן ולאורח בהמשך למסורת זאפה.
למגוון ההופעות באמפי שוני: www.zappa-club.co.il

 • פארק ז'בוטינסקי, בנימינה גבעת עדה
 • הבילוי בפארק חופשי, ללא תשלום,
  במשך כל שעות היום.
 • 052-8799657

שמורת נחל התנינים

נחל תנינים מזמן יחד את עולם הטבע העשיר של נחל איתן ורכס כורכר חופי, ואת פסגות הטכנולוגיה ההנדסית של העולם הקדום – סכר קדום, אמות מים עתיקות וטחנות קמח, שבוניהן ידעו לנצל היטב את כוח המים.
שמורת נחל תנינים משמרת את נופי הנחל בקטע שבו זורמים מי המעיינות השופעים של עין תמסח. השמורה משתרעת על שני הקילומטרים האחרונים של הנחל עד לשפכו, והיקפה כ-470 דונם. בתחום השמורה כלול מפעל מים ייחודי להזרמת מים לעיר הגדולה קיסריה, מהתקופה הרומית. מי האגם לא נועדו לשתייה אלא לשימושים כגון נוי והשקיה. את מי השתייה הובילה אמה אחרת, "הגבוהה", ממעיינות שוני ורמת מנשה.

שביל טיול
באורך כ-1.5 ק"מ הוכשר בגדתו הדרומית של הנחל עד לשפך שלו לים התיכון מצפון לג'סר א-זרקא. נחל תנינים משמש משען לצמחייה עשירה ולמגוון רחב של בעלי חיים.

תל תנינים (קרוקודילופוליס).
התל היה מיושב מהתקופה ההלניסטית (מאה 4 לפנה"ס) עד התקופה הביזנטית. נמצאו בו שרידים ממתקנים להפקת מלח' בתל התגלו גם שרידי מגדל ובריכה מהתקופה הצלבנית.
ליד התל, בשפך הנחל, נמצא גשר אבן שנבנה בשלהי התקופה העות'מאנית לכבוד ביקורו של הקיסר הגרמני וילהלם השני בארץ ישראל (1898).

הסכר הרומי
הסכר הרומי היה בסיסו של מפעל מים מתוחכם, שנועד להעלות את מפלס מי נחל תנינים כדי שיהיה ניתן להזרימם בכוח הכבידה לקיסריה, העיר הגדולה בארץ ישראל בימים ההם.

טחנות הקמח
למרגלותיו המערביים של הסכר נראות חציבות רבות ברכס הכורכר, ובהן שרידים של טחנות קמח שפעלו בתקופה הביזנטית ובשלהי התקופה העות'מאנית.

האמה הבלתי גמורה
קטע אמה באורך כמה מאות מטרים שנחצב וננטש, כנראה מפני שבוני האמה הבינו שאין די בהפרש הגובה מראש האמה לעיר להזרמת מים מהנחל לקיסריה. היום האמה הבלתי גמורה מספקת חוויה נעימה במסלול הליכה "רטוב" באורך 260 מטרים. עומק המים 45 ס"מ.

מפעל לצינורות חרס
במפעל זה, פרי רעיונו של המהנדס דוב קובלנוב, ניסו לייצר את הצינורות שיועדו לניקוז ביצות הכבארה. ייבוש הביצות בשנות ה-20 של המאה ה-20 התבסס על העמקת נחל תנינים והתעלות שהזרימו אליו את מי הביצות, בשילוב תפיסת הנביעות והזרמת מימיהן בצינורות חרס תת-קרקעיים.

 • בין הכפר ג'סר א-זרקא לקיבוץ מעגן מיכאל. הגישה מכביש תל אביב-חיפה הישן (כביש 4). כביש 6531 בית חנניה
 • בשעון קיץ: א׳-ה׳ ושבת: 8:00-17:00
  שישי וערב חג: 8:00-16:00
  שעון חורף: א׳-ה׳ ושבת: 8:00-16:00
  שישי וערב חג: 8:00-15:00
  ערב ראש השנה, ערב יום כיפור וערב פסח: 8:00-13:00
 • 04-6265151 או 3639*
 • www.parks.org.il

מערת המייש

מערת המייש היא מערה קרסטית מרשימה הנמצאת בשולי זכרון יעקב (שכונת עדן). אורך המערה הוא כ-40 מטרים ובסופה ישנו עץ מייש גדול ועתיק היוצא מפתח גדול שבקצה המערה. אל המקום מוביל שביל, שסללו ילדי בית הספר החורש והוריהם כחלק מפרויקט אימוץ של המערה. ניתן לבקר בתוך המערה – מומלץ להביא פנסים.
לאורך המסלול המוביל למערה נפגוש בחורש ים-תיכוני אופייני הנשלט על ידי חברת אלון מצוי, אלה ארץ-ישראלית, קיסוסית קוצנית ויערה איטלקית.
המערה קרוייה על שם המייש הגדל מתוכה. המערה הינה מערה מפולשת הנמשכת ממזרח למערב לאורך 40 מטרים. מהנקודה בה בולט העץ אפשר להמשיך עם שביל קצר המוביל לפתח המערה. ההליכה במערה נוחה, ואין צורך לזחול. הכניסה מוביל לחדר רחב המחובר לשני חדרים נוספים, באחד מהם אפשר לשמוע אוכלוסיית עטלפים הנהנת מבית נוח. המערה מסתיימת במקום בו עץ המייש פורץ החוצה.

 • רחוב התאנה 35, חניית בית הספר חורש זכרון יעקב
 • כניסה חופשית
 • 052-8799657
 • www.martefhayainhaatik.rest.co.il

עין הוד כפר האומנים

כפר האמנים עין הוד נוסד ב 1953 ע"י קבוצת אמנים שבראשה עמד אמן הדאדא הנודע מרסל ינקו. עין הוד הוא כפר האמנים היחיד בישראל, ואחד מקבוצה קטנה של כפרים יחודיים בעולם.
הכפר ממוקם צפונית לזכרון יעקב על שלוחה של הר הכרמל, מוקף מטעי עצי זית, צופה עתיקים וצופה אל הים התיכון. כל אלה הופכים את הכפר לסביבה ציורית מלאת אווירה שאין כמוה מתאימה לאכלס קהילה של אמנים. לא לחינם הפך הכפר לאבן שואבת לרבים מכל קצות הארץ ומחוצה לה הבאים להתבשם במראות הנוף היפים וליהנות מההיצע האמנותי של הגלריות וסדנאות האמנים של עין הוד.
בעין הוד חיים ויוצרים יותר מ- 150 אמנים מתחומי יצירה שונים. היום כבר גדל בכפר הדור השלישי של בני משפחות האמנים, מהם רבים שהפכו בהשראת המקום ובברכת התורשה לאמנים בזכות עצמם. מימיו הראשונים של הכפר ועד לימים אלה מתקיימים בעין הוד אירועי תרבות והווי מיוחדים, בתחומים המגוונים מאמנות חזותית ועד מוסיקה ותיאטרון.

בעין הוד מספר אטרקציות:
אמפיתיאטרון
שמדרגותיו פונות אל הנוף הנפלא, מתקיימים מופעי מוסיקה מיוחדים;

מוזיאון ינקו–דאדא
המציג תערוכת קבע של יצירות מרסל ינקו, תעודות על חייו ופועלו ותולדות הקמת עין הוד ככפר אמנים, וכן תערוכות מתחלפות של אמנים עכשוויים רובם צעירים ומאתגרים. במעבדאדא, מרכז היצירה של המוזיאון מתקיימות סדנאות לילדים ברוח הדאדא.
שעות פתיחה: ראשון – חמישי 10:00 – 15:00, שישי וערבי חג 10:00 – 14:00
שבת וחג 10:00 – 15:30 המעבדאדא בשבת 11:00 – 14:00
טלפון: 04-9842350 (מענה 24 שעות) דוא״ל: dadamus@bezeqint.net
www.jancodada.co.il

בית גרטרוד קראוס
השוכן בבית שהורישה הרקדנית גרטרוד קראוס לכפר, מכיל את הארכיון המקומי ובו גם מוצגות יצירות של אמני הכפר שהלכו לעולמם. הבית מארח קונצרטים קאמריים, מופעים קטנים, הצגות ומדי פעם מתקיימות בו הרצאות בנושאי אמנות

גלרית אמני עין הוד
הנמצאת בכיכר הכפר מוצגות תערוכות קבוצתיות ותערוכות יחיד מתחלפות שבהן, לצד אמני הכפר, מציגים גם אמנים מוזמנים ממקומות שונים בארץ ובעולם. לגלריה אוסף מגוון של יצירות למכירה, ואגף מיוחד המוקדש לאומנויות שבו ניתן לרכוש תכשיטים, יצירות קרמיקה וזכוכית, חפצי יודאיקה מעוצבים ועוד. אמני עין הוד מציגים את יצירותיהם גם בסדנאותיהם ובחללי תצוגה פרטיים קטנים הנגישים לציבור.

מסעדות ובתי קפה בעין הוד

טינ'ס – בית קפה/גלריה
במרכז עין הוד, א׳-ה׳ 08:00 – 20:00
טינה: 0544381491 ינוקא: 0509170770

קפה עין הוד – בית קפה/גלריה, חנות יד שניה, מתחם האמפיתיאטרון עין הוד
א׳-ה׳ – 9:00-17:00, ו׳-ש׳ 9:00-18:00
טל: 054-6676089, 077-3241052
www.eisenwasser-jancourt.co.il

מסעדת אבו יעקב – מסעדה ים תיכונית
ב׳-ש׳ 08:00 – 15:00
טל: 04-9843377

דוניה רוסה – מסעדה כפרית ארגנטינית
ב' – ו' 23:00 – 12:00 ש' 21:00 – 12:00
טל: 04-9543777
donarosa2003@gmail.com
www.doniarosa.rest.co.il

 • על כביש מס׳ 4 צפונית לזכרון יעקב
 • כניסה חופשית
 • www.ein-hod.org

טיולים ואטרקציות בסביבה

וַיָּשֻׁבוּ כָל-הַיְּהוּדִים מִכָּל-הַמְּקֹמוֹת אֲשֶׁר נִדְּחוּ-שָׁם וַיָּבֹאוּ אֶרֶץ-יְהוּדָה אֶל-גְּדַלְיָהוּ הַמִּצְפָּתָה וַיַּאַסְפוּ יַיִן וָקַיִץ הַרְבֵּה מְאֹד

ירמיה פרק מ' פסוק 12

לגלות את הטבע הסובב

דרומו של הכרמל נושק לרמות מנשה. שני אזורים מהיפים שבארצנו, המציעים שפע של מסלולי יום ואטרקציות. בין אם תבחרו בביקור בגני הברון רוטשילד, בטיול במדרחוב של זכרון יעקב או בטיול בנחל השופט – ההנאה מובטחת. בדרום הכרמל נמצאות גם דלית אל כרמל ועוספיה, שני הכפרים הדרוזים אשר אוחדה לאחרונה ל"עיר הכרמל" ובהם שווקים ומסעדות עם אוכל שקשה לשבוע ממנו.

אם החלטתם על טיול בזכרון יעקב תתכוננו לטיול קרוב לחיק הטבע, טיול של נופים מדהימים, אווירה מיוחדת ושפע של אפשרויות. לא כדאי לפספס את הגנים היפים של זיכרון, גני רמת הנדיב. אלה הגנים סביב הקבר של הברון רוטשילד ואשתו. בגנים הללו תוכלו ליהנות מריח ניחוח נפלא של פרחים. הפארקים של זיכרון הם אטרקציה נחמדה בזכות נקודות התצפית המשקיפות על נוף מקסים, בזכות החיות שיש בפארקים וכמובן בזכות הגנים עם הפרחים הפורחים. הכניסה לגנים של זיכרון יעקב אינה כרוכה בתשלום.

גני רמת הנדיב

גני רמת הנדיב הוא פארק טבע רחב-ידיים, הנמצא מדרום לזכרון יעקב, אשר הוקם סביב חלקת הקבר של הברון בנימין אדמונד דה רוטשילד. סביב קברו של הברון ורעייתו עדה, משתרע שטח של כ־70 דונם של גנים מטופחים. הברון ורעייתו נקברו בגני רמת הנדיב באפריל 1954, בטקס ממלכתי של קבורה מחדש. משפחת רוטשילד דואגת לטיפוח המקום ומממנת את פתיחת הגנים לקהל הרחב במשך כל השנה, ללא תשלום.
גני רמת הנדיב מהווים מוקד משיכה למטיילים ולתיירים. באזור הגנים מצויים מסלולי טיול ואתרים ארכיאולוגיים. לאורך המסלול שזורים גנים לפי נושאים: גן המפלים, גן הוורדים, גן הדקלים, גן האירוסים וגן הריחות. כמו כן, בגן ישנו אמפיתיאטרון בו נערכים קונצרטים בקיץ.

הארמון ההרודיאני
על גבעה בשטח רמת הנדיב נמצאו שרידי ארמון מפואר, המיוחס לתקופת המלך הורדוס. שטחו כ-6,000 מ"ר והוא מכיל כמאה חדרים, שרבים מהם השתמרו יפה. חומה בעובי שני מטרים נבנתה סביב לארמון ובארבע פינותיה עמדו מגדלי שמירה מסיביים. חדרי הארמון צופו שיש מיובא מאיטליה, וברבים מהם נתגלו כלי חרס איטלקיים הנחשבים ליוקרתיים במיוחד.

ניתן להשאיל כסא גלגלים בחנות המידע לביקור באתר
אין כניסה עם בעלי-חיים לשטח גני הזיכרון

 • כביש 652, השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב
 • ימים א' – ה' 08:00 – 16:00
  ימי ו' וערבי חג 08:00 – 14:00
  שבתות וחגים 08:00 – 16:00
  בשבתות וחגים מערת הקבר סגורה
 • 04-6398811 / 6298111 – 04
 • info@ramathanadiv.org.il
 • www.ramat-hanadiv.org.il

פארק ז׳בוטנסקי – שוני בנימינה

פארק ז'בוטינסקי שלמרגלות רמת הנדיב, על אם הדרך מבנימינה לזכרון יעקב, טובל בכרמי גפנים ויקבים מפורסמים. המקום שגשג כבר בתקופה הרומית, כפי שמעידים הממצאים הארכיאולוגיים שבו, הכוללים תיאטרון. בתקופה העות'מאנית נבנה כאן מבנה גדול, ובין 1914 ל- 1947, שימש המקום בסיס להתיישבות חלוצית וליחידות האצ"ל. קק"ל שיפצה את האתר והכשירה סביבו פארק ובו מדשאות רחבות ידיים, שולחנות פיקניק וחנייה. מן הפארק יוצא שביל טיול רגלי לעין צור ולחירבת אום אל-עלק שברמת הנדיב. בתחומי הפארק נמצא אתר שוני, המציע ביקור בתיאטרון הרומי.

המוזיאון הארכיאולוגי בשוני
המוזיאון שוכן בשני אולמות הנמצאים באמבולטריום (מסדרון כניסה) ההיסטורי של התיאטרון, שלא השתנה מאז התקופה הרומית ועד ימינו. מאז שלהי התקופה העות'מאנית שימש המסדרון לצרכים שונים ובהם אורווה, כפי שמעידים האבוסים וטבעות הקשירה של הסוסים שנותרו במקום.

מוזיאון אחיעם לפיסול ישראלי
מוזיאון אחיעם אוצר את פסליו של האמן אחיעם שושני(1916–2005) . שושני נולד ביישוב בית גן, ליד המושבה יבנאל. כשלמד בבית בספר החקלאי מקווה ישראל נתפס לתחום האמנות. לאחר כמה שנות עבודה חקלאית במשק המשפחתי ובקיבוץ אלונים, עלה לירושלים והתמחה בסיתות אבנים. היה זה המפגש הראשון של שושני עם האבן, מפגש שהפך לסיפור אהבה.

שעות פתיחת המוזיאונים בפארק:
מוזיאוני קק"ל, מוזיאון אחיעם לפיסול ישראלי והמוזיאון הארכיאולוגי פתוחים לקהל המבקרים ללא תשלום בימים א', ב', ג' ו-ה' בין השעות 16:00-09:00 וביום ו' בין השעות 14:00-10:00.
יש לתאם הגעה מראש עם מנהל המוזיאונים משה לופן בטלפון 050-7489936.

הכניסה לפארק אינה כרוכה בתשלום.

מוזיאון האצ"ל
מוזיאון האצ"ל מתעד את הפרק האחרון בתולדות שוני, שהחל בשנים 1912–1913. חברת יק"א, החברה שניהלה את מושבות הברון רוטשילד ואדמותיו, רכשה אז את אדמות שוני. בשוני התיישבו בשנת 1914 "הגדעונים" – בני איכרים מזיכרון יעקב, שמילאו תפקיד חשוב בהקמת המחתרת ניל"י. במקום המבודד ערכו יחידות האצ"ל קורסים ואימוני נשק. שגרת האימונים הופסקה ב-16 באוגוסט 1945, כאשר פרץ הצבא הבריטי לשוני ואסר 20 איש מחברי האצ"ל. אלה נשפטו מאוחר יותר לתקופות מאסר ארוכות.
המוזיאון מופעל בידי עמותת שוני של ברית חיילי האצ"ל.
הביקור בימים א'-ה' בין השעות 09:30 – 16:00 בתיאום מראש ובתשלום.
טל: 04-6389730, דוא"ל. itziksim@yahoo.com

זאפה אמפי שוני
בשנת 2010 נפתח זאפה אמפי שוני בפארק ז'בוטינסקי. התיאטרון הרומי הינו מבנה עתיק שקירותיו בנויים אבן ועץ ותקרותיו קמורות. המבנה משלב ישן וחדש ומעוצב בקווים הממשיכים את ייחודיות המקום, המבצר מכיל כ- 1350 מקומות ישיבה במקום מתקיימים מופעים ואירועי תרבות הממשיכים את רפרטואר ההופעות המגוון והמשובח של הזאפה, הן מהזירה המוסיקלית המקומית והן מהבינלאומית. למרות כמות האנשים, המקום מספק אווירה אינטימית לאמן ולאורח בהמשך למסורת זאפה.
למגוון ההופעות באמפי שוני: www.zappa-club.co.il

 • פארק ז'בוטינסקי, בנימינה גבעת עדה
 • הבילוי בפארק חופשי, ללא תשלום,
  במשך כל שעות היום.
 • 052-8799657

שמורת נחל התנינים

נחל תנינים מזמן יחד את עולם הטבע העשיר של נחל איתן ורכס כורכר חופי, ואת פסגות הטכנולוגיה ההנדסית של העולם הקדום – סכר קדום, אמות מים עתיקות וטחנות קמח, שבוניהן ידעו לנצל היטב את כוח המים.
שמורת נחל תנינים משמרת את נופי הנחל בקטע שבו זורמים מי המעיינות השופעים של עין תמסח. השמורה משתרעת על שני הקילומטרים האחרונים של הנחל עד לשפכו, והיקפה כ-470 דונם. בתחום השמורה כלול מפעל מים ייחודי להזרמת מים לעיר הגדולה קיסריה, מהתקופה הרומית. מי האגם לא נועדו לשתייה אלא לשימושים כגון נוי והשקיה. את מי השתייה הובילה אמה אחרת, "הגבוהה", ממעיינות שוני ורמת מנשה.

שביל טיול
באורך כ-1.5 ק"מ הוכשר בגדתו הדרומית של הנחל עד לשפך שלו לים התיכון מצפון לג'סר א-זרקא. נחל תנינים משמש משען לצמחייה עשירה ולמגוון רחב של בעלי חיים.

תל תנינים (קרוקודילופוליס).
התל היה מיושב מהתקופה ההלניסטית (מאה 4 לפנה"ס) עד התקופה הביזנטית. נמצאו בו שרידים ממתקנים להפקת מלח' בתל התגלו גם שרידי מגדל ובריכה מהתקופה הצלבנית.
ליד התל, בשפך הנחל, נמצא גשר אבן שנבנה בשלהי התקופה העות'מאנית לכבוד ביקורו של הקיסר הגרמני וילהלם השני בארץ ישראל (1898).

הסכר הרומי
הסכר הרומי היה בסיסו של מפעל מים מתוחכם, שנועד להעלות את מפלס מי נחל תנינים כדי שיהיה ניתן להזרימם בכוח הכבידה לקיסריה, העיר הגדולה בארץ ישראל בימים ההם.

טחנות הקמח
למרגלותיו המערביים של הסכר נראות חציבות רבות ברכס הכורכר, ובהן שרידים של טחנות קמח שפעלו בתקופה הביזנטית ובשלהי התקופה העות'מאנית.

האמה הבלתי גמורה
קטע אמה באורך כמה מאות מטרים שנחצב וננטש, כנראה מפני שבוני האמה הבינו שאין די בהפרש הגובה מראש האמה לעיר להזרמת מים מהנחל לקיסריה. היום האמה הבלתי גמורה מספקת חוויה נעימה במסלול הליכה "רטוב" באורך 260 מטרים. עומק המים 45 ס"מ.

מפעל לצינורות חרס
במפעל זה, פרי רעיונו של המהנדס דוב קובלנוב, ניסו לייצר את הצינורות שיועדו לניקוז ביצות הכבארה. ייבוש הביצות בשנות ה-20 של המאה ה-20 התבסס על העמקת נחל תנינים והתעלות שהזרימו אליו את מי הביצות, בשילוב תפיסת הנביעות והזרמת מימיהן בצינורות חרס תת-קרקעיים.

 • בין הכפר ג'סר א-זרקא לקיבוץ מעגן מיכאל. הגישה מכביש תל אביב-חיפה הישן (כביש 4). כביש 6531 בית חנניה
 • בשעון קיץ: א׳-ה׳ ושבת: 8:00-17:00
  שישי וערב חג: 8:00-16:00
  שעון חורף: א׳-ה׳ ושבת: 8:00-16:00
  שישי וערב חג: 8:00-15:00
  ערב ראש השנה, ערב יום כיפור וערב פסח: 8:00-13:00
 • 04-6265151 או 3639*
 • www.parks.org.il

מערת המייש

מערת המייש היא מערה קרסטית מרשימה הנמצאת בשולי זכרון יעקב (שכונת עדן). אורך המערה הוא כ-40 מטרים ובסופה ישנו עץ מייש גדול ועתיק היוצא מפתח גדול שבקצה המערה. אל המקום מוביל שביל, שסללו ילדי בית הספר החורש והוריהם כחלק מפרויקט אימוץ של המערה. ניתן לבקר בתוך המערה – מומלץ להביא פנסים.
לאורך המסלול המוביל למערה נפגוש בחורש ים-תיכוני אופייני הנשלט על ידי חברת אלון מצוי, אלה ארץ-ישראלית, קיסוסית קוצנית ויערה איטלקית.
המערה קרוייה על שם המייש הגדל מתוכה. המערה הינה מערה מפולשת הנמשכת ממזרח למערב לאורך 40 מטרים. מהנקודה בה בולט העץ אפשר להמשיך עם שביל קצר המוביל לפתח המערה. ההליכה במערה נוחה, ואין צורך לזחול. הכניסה מוביל לחדר רחב המחובר לשני חדרים נוספים, באחד מהם אפשר לשמוע אוכלוסיית עטלפים הנהנת מבית נוח. המערה מסתיימת במקום בו עץ המייש פורץ החוצה.

 • רחוב התאנה 35, חניית בית הספר חורש זכרון יעקב
 • כניסה חופשית
 • 052-8799657
 • www.martefhayainhaatik.rest.co.il

עין הוד כפר האומנים

כפר האמנים עין הוד נוסד ב 1953 ע"י קבוצת אמנים שבראשה עמד אמן הדאדא הנודע מרסל ינקו. עין הוד הוא כפר האמנים היחיד בישראל, ואחד מקבוצה קטנה של כפרים יחודיים בעולם.
הכפר ממוקם צפונית לזכרון יעקב על שלוחה של הר הכרמל, מוקף מטעי עצי זית, צופה עתיקים וצופה אל הים התיכון. כל אלה הופכים את הכפר לסביבה ציורית מלאת אווירה שאין כמוה מתאימה לאכלס קהילה של אמנים. לא לחינם הפך הכפר לאבן שואבת לרבים מכל קצות הארץ ומחוצה לה הבאים להתבשם במראות הנוף היפים וליהנות מההיצע האמנותי של הגלריות וסדנאות האמנים של עין הוד.
בעין הוד חיים ויוצרים יותר מ- 150 אמנים מתחומי יצירה שונים. היום כבר גדל בכפר הדור השלישי של בני משפחות האמנים, מהם רבים שהפכו בהשראת המקום ובברכת התורשה לאמנים בזכות עצמם. מימיו הראשונים של הכפר ועד לימים אלה מתקיימים בעין הוד אירועי תרבות והווי מיוחדים, בתחומים המגוונים מאמנות חזותית ועד מוסיקה ותיאטרון.

בעין הוד מספר אטרקציות:
אמפיתיאטרון
שמדרגותיו פונות אל הנוף הנפלא, מתקיימים מופעי מוסיקה מיוחדים;

מוזיאון ינקו–דאדא
המציג תערוכת קבע של יצירות מרסל ינקו, תעודות על חייו ופועלו ותולדות הקמת עין הוד ככפר אמנים, וכן תערוכות מתחלפות של אמנים עכשוויים רובם צעירים ומאתגרים. במעבדאדא, מרכז היצירה של המוזיאון מתקיימות סדנאות לילדים ברוח הדאדא.
שעות פתיחה: ראשון – חמישי 10:00 – 15:00, שישי וערבי חג 10:00 – 14:00
שבת וחג 10:00 – 15:30 המעבדאדא בשבת 11:00 – 14:00
טלפון: 04-9842350 (מענה 24 שעות) דוא״ל: dadamus@bezeqint.net
www.jancodada.co.il

בית גרטרוד קראוס
השוכן בבית שהורישה הרקדנית גרטרוד קראוס לכפר, מכיל את הארכיון המקומי ובו גם מוצגות יצירות של אמני הכפר שהלכו לעולמם. הבית מארח קונצרטים קאמריים, מופעים קטנים, הצגות ומדי פעם מתקיימות בו הרצאות בנושאי אמנות

גלרית אמני עין הוד
הנמצאת בכיכר הכפר מוצגות תערוכות קבוצתיות ותערוכות יחיד מתחלפות שבהן, לצד אמני הכפר, מציגים גם אמנים מוזמנים ממקומות שונים בארץ ובעולם. לגלריה אוסף מגוון של יצירות למכירה, ואגף מיוחד המוקדש לאומנויות שבו ניתן לרכוש תכשיטים, יצירות קרמיקה וזכוכית, חפצי יודאיקה מעוצבים ועוד. אמני עין הוד מציגים את יצירותיהם גם בסדנאותיהם ובחללי תצוגה פרטיים קטנים הנגישים לציבור.

מסעדות ובתי קפה בעין הוד

טינ'ס – בית קפה/גלריה
במרכז עין הוד, א׳-ה׳ 08:00 – 20:00
טינה: 0544381491 ינוקא: 0509170770

קפה עין הוד – בית קפה/גלריה, חנות יד שניה, מתחם האמפיתיאטרון עין הוד
א׳-ה׳ – 9:00-17:00, ו׳-ש׳ 9:00-18:00
טל: 054-6676089, 077-3241052
www.eisenwasser-jancourt.co.il

מסעדת אבו יעקב – מסעדה ים תיכונית
ב׳-ש׳ 08:00 – 15:00
טל: 04-9843377

דוניה רוסה – מסעדה כפרית ארגנטינית
ב' – ו' 23:00 – 12:00 ש' 21:00 – 12:00
טל: 04-9543777
donarosa2003@gmail.com
www.doniarosa.rest.co.il

 • על כביש מס׳ 4 צפונית לזכרון יעקב
 • כניסה חופשית
 • www.ein-hod.org